Bydlení ve vlastním ano či ne


Bydlení je základní lidská potřeba, podobně jako strava a vzduch, který dýcháme. K životu tedy potřebujeme především dostatek vzdušného kyslíku, kvalitní potraviny a tekutiny pro pitný režim, a střechu nad hlavou. Jistě, můžete namítat, že i bezdomovci žijí, ale jaký je to život? Tito lidé jsou vystavováni stresu v podobě nedostatečné hygieny, chladu v zimních měsících a také nevraživosti ostatních obyvatel, kteří jimi opovrhují. Chcete-li si zajistit dostatek spánku a odpočinku, musíte zkrátka někde bydlet.

cesta k vlastnímu bydlení

Platbou nájemného živíte pronajímatele

Mít střechu nad hlavou znamená buď si pořídit vlastní nemovitost, nebo bydlet v nájemním prostředí. Jestliže si odmyslíme situace, že máte k dispozici dostatek peněžních prostředků k financování objektu v plné výši, bydlení ve vlastním obnáší zajištění nějakého úvěru. Tam jde většinou o úvěry hypoteční, tedy klasické účelové hypotéky, anebo neúčelové nebankovní americké hypotéky. Pravdou je, že tím dáváte vydělat společnosti, která hypotéku poskytuje, ale pokud dodržíte smluvní podmínky, nemovitost je vaše.

vlastní dům

Jestliže se ovšem rozhodnete bydlet v nájmu, musíte plnit současně dvě podmínky. Za prvé hradíte nájemné, to znamená, že živíte pronajímatele, což je v podstatě podobné tomu, že dáváte vydělat úvěrové společnosti. Jenže zde nejste ve vlastním domě, ale v cizím. Po celou dobu musíte být podřízení vůli jeho vlastníka, co se týče jejího vzhledu, funkčnosti i dispozice. Nemůžete svévolně provádět stavební úpravy v domě nebo v bytě, nemůžete demontovat plynový kotel a nahradit jej tepelným čerpadlem, nemůžete si na dům nainstalovat fotovoltaiku, nemůžete přistavět pergolu nebo zbourat příčku mezi obývákem a kuchyní.

Po celou dobu bydlení v nájemním objektu jste tu pouze „na návštěvě“ a jednou nohou na ulici, protože vám může pronajímatel vypovědět smlouvu (sice s tříměsíční lhůtou), ale může to udělat kdykoli.